Nieuws

Zorg slimmer organiseren

Duurzame oogzorg in de praktijk
Duurzaamheid in de optiek gaat niet alleen over materialen, maar ook over hoe zorg wordt georganiseerd. De druk op de oogzorg neemt toe, wachttijden lopen op en steeds meer klanten hebben behoefte aan snelle, toegankelijke hulp. Tegelijkertijd is het voor veel optiekzaken niet haalbaar om een optometrist in huis te hebben.

Juist daar ontstaat ruimte om oogzorg slimmer te organiseren. Optometric Leisure Association (OLA), opgericht door optometrist en ondernemer Jurgen Kuiterman, ondersteunt inmiddels al zo’n zeven jaar optiekzaken met optometrie op afstand. Daarmee kunnen opticiens hoogwaardige oogzorg aanbieden, zonder een optometrist op locatie.

Deze werkwijze maakt het mogelijk om een deel van de zorg naar de eerste lijn te verplaatsen: dichter bij de klant, sneller toegankelijk en efficiënter ingericht. Recente ontwikkelingen versterken die beweging. Zo kunnen optometrische onderzoeken in veel gevallen (deels) worden vergoed vanuit de basisverzekering, afhankelijk van de situatie en polisvoorwaarden. Daarnaast is sinds ongeveer een jaar de QuickScan toegevoegd: een AI-gestuurde screening op basis van netvliesfoto’s, waarmee binnen enkele minuten een eerste inschatting van de ooggezondheid kan worden gemaakt en die screent op 55 oogafwijkingen.

Gerichter kijken en doorverwijzen
Bij Hans Leurink Optiek werkt Marlinde Leurink al sinds de start van OLA samen met Jurgen Kuiterman. Inmiddels is het een vast onderdeel van de dagelijkse werkwijze in de winkel. “Ik was bezig met de vraag of ik mijn opleiding optometrie weer zou oppakken. Dat was lastig te combineren. En toen kwam Jurgen op mijn pad. Toen dacht ik: dit is het”, vertelt Marlinde.

Inmiddels maakt het een wezenlijk verschil in haar dagelijkse praktijk. “Je kunt veel beter inschatten of er echt reden is om iemand door te sturen. Daardoor voorkom je onnodige verwijzingen, en stuur je alleen nog door als daar een duidelijke reden voor is.” Dat effect reikt verder dan de winkel alleen. “Je helpt om wachttijden te verkorten, omdat je gerichter doorverwijst. De mensen die echt zorg nodig hebben, komen sneller op de juiste plek terecht.”

Een concreet voorbeeld komt regelmatig voor. Klanten melden zich met klachten zoals flitsen of floaters in het zicht. Marlinde: “Vroeger zou ik sneller doorverwijzen om een netvliesloslating uit te sluiten. Nu doe ik zelf een oogonderzoek en zie ik vaak dat het om glasvochtkrimping gaat. Dan hoef je iemand niet onnodig naar de oogarts te sturen, maar houd je het zelf in de gaten.”

Volgens Marlinde zit daar de kracht van deze manier van werken. “Je kunt veel sneller duidelijkheid geven. Dat geeft rust voor de klant, maar zorgt er ook voor dat de juiste zorg op de juiste plek terechtkomt.” Ook voor klanten op leeftijd kun je extra van waarde zijn. “Zij zien soms op tegen een bezoek aan het ziekenhuis. Als je dan al in de winkel kunt aangeven wat nodig is, neem je veel onzekerheid weg.”

Tegelijkertijd heeft het ook een praktisch voordeel voor de winkel. “Met één rechtstreekse verwijzing heb je de jaarlijkse abonnementsprijs vaak al terugverdiend. Klanten blijven in je eigen winkel en komen na het onderzoek gewoon weer bij ons terug voor hun bril. Voorheen zag je er soms toch een aantal niet meer terug, omdat ze elders verder werden geholpen.”

Bartje Vlot – Schalk van Brandpunt Optiek

Capaciteit beter benutten
Ook bij Brandpunt Optiek ziet Bartje hoe de samenwerking met OLA bijdraagt aan een efficiëntere zorgketen. Al in een vroeg stadium besloot zij aan te sluiten. Bartje: “Ik wilde mijn zaak meerwaarde geven door ook optometrie te bieden. Het is mooi om net dat beetje extra te kunnen doen voor je klant.” In de praktijk betekent dit dat een groot deel van de zorgvraag al in de winkel kan worden beoordeeld. “Mensen komen hier met klachten of vragen, en je kunt al veel zelf doen. Alleen als het nodig is, wordt er doorgestuurd.” Volgens Bartje raakt dat direct aan het bredere vraagstuk in de zorg. “Als je het hebt over duurzaamheid en druk op de zorg, dan is dit echt een oplossing. Oogartsen hebben het enorm druk, en krijgen het alleen maar drukker. Als wij een deel kunnen opvangen, dan helpt dat enorm.”

Een belangrijk onderdeel daarin is het beter benutten van capaciteit. “Je voorkomt dat mensen onnodig in het ziekenhuis terechtkomen. Dat scheelt tijd en kosten, maar vooral ook wachttijd voor de mensen die echt zorg nodig hebben.” Tegelijkertijd levert het in de winkel zelf ook voordeel op. “Goed personeel is lastig te vinden en een optometrist op de winkelvloer is een flinke kostenpost. Door de samenwerking met OLA hebben we geen extra personeelskosten en kunnen we onderzoeken direct zelf uitvoeren wanneer dat nodig is. Dat zorgt ook voor tijdwinst in de dagelijkse praktijk, aldus Bartje.”

Ook de mogelijkheid tot vergoeding draagt bij aan de toegankelijkheid. “Nu onderzoeken in veel gevallen (deels) vergoed kunnen worden, merk je dat de drempel voor klanten lager wordt. Dat helpt om deze vorm van zorg breder in te zetten.” Daarnaast bieden uitgebreide onderzoeken meer ruimte voor begeleiding bij veelvoorkomende klachten. “Bij droge ogen kun je zelf al veel betekenen. Je hebt de tijd om het goed te onderzoeken, en uit te leggen wat iemand kan doen. Dat zijn precies de dingen die anders vaak bij de oogarts terechtkomen en waardoor de wachttijden onnodig oplopen.”

Marline Leurink

Duurzame oogzorg blijkt daarmee vooral een kwestie van anders organiseren. Door zorg dichter bij de opticien te brengen en slimmer samen te werken, ontstaat een systeem waarin tijd, capaciteit en expertise beter worden benut. Minder schakels, gerichter doorverwijzen en sneller duidelijkheid voor de klant, precies daar zit de winst.
Benieuwd hoe je optometrische zorg slimmer kunt organiseren in jouw optiekpraktijk?
Met optometrie op afstand, ondersteuning van specialisten en slimme tools zoals de QuickScan helpt OLA je om zorg dichter bij de klant te organiseren en je dienstverlening te versterken.


Ontdek de mogelijkheden via www.ola-check.nl

Laatste nieuws

Bekijk alles